vanos

1992-1999 | silniki: S50B30, S50B32
kons6
Posty: 246
Rejestracja: pn sty 11, 2010 20:13
Lokalizacja: poz

Re: vanos

Post autor: kons6 » czw kwie 14, 2011 22:45

kostek_ja pisze:U mnie był vanos sprawdzany za pomocą kompa.
piotr e38 pisze:Ja u siebie też robiłem test Vanosa za pomocą DIS-a.
ASO czy laptop?

Awatar użytkownika
kostek_ja
Posty: 2623
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 02:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: vanos

Post autor: kostek_ja » czw kwie 14, 2011 23:12

ASO podczas ekspertyzy

Lato
Posty: 125
Rejestracja: wt kwie 12, 2011 22:57
Lokalizacja: Krk

Re: vanos

Post autor: Lato » pt kwie 15, 2011 23:43

Witam,
jestem nowy na forum ale jako gość śledzę tutaj kilka wątków. Postanowiłem więc się zarejestrować i dorzucić kilka uwag od siebie.
Vanos w s50 pracuje w sposób płynny. Vanosy w M50 i M52 pracują 0-1, być może TU miały płynną pracę. Vanos w M3 jest o tyle fajnie sprawdzić bo są zadane wartości i wartości rzeczywiste. Jak jest coś źle poskładane to będą czary mary :)
Najprawdopodobniej do końca przyszłego tygodnie będę mógł sprawdzić czy będę mógł zaproponować regenerację Vanosa do s50b32 użytkownikom, którzy mają problemy z obrotami, klekotaniem etc. Fajnie byłoby gdyby nie tylko USA i UK potrafiła zrobić taką regenerację :P :twisted:
BMW to nie magia, to samochód. BMW serii M to Magia :)

piotr e38
Posty: 364
Rejestracja: sob sie 29, 2009 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: vanos

Post autor: piotr e38 » sob kwie 16, 2011 07:42

kons6 pisze:
kostek_ja pisze:U mnie był vanos sprawdzany za pomocą kompa.
piotr e38 pisze:Ja u siebie też robiłem test Vanosa za pomocą DIS-a.
ASO czy laptop?
Laptop, sam robiłem

Widzę, że jesteś z Poznania, będę w Poznaniu najprawdopodobniej 23.04 u Maleckisa po odbiór swojego auta, mogę wziąć ze sobą laptopa i sprawdzić Vanosa u Ciebie, jeśli reflektujesz :mrgreen:

Awatar użytkownika
--==maly==----
Posty: 2508
Rejestracja: śr sie 06, 2008 09:21
Auto: M3 F80 17"
Lokalizacja: Warszawa

Re: vanos

Post autor: --==maly==---- » sob kwie 16, 2011 09:00

A z ciekawości możecie napisać jak sprawdzaliście vanosy?
W jakim programie i w jaki sposób.

piotr e38
Posty: 364
Rejestracja: sob sie 29, 2009 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: vanos

Post autor: piotr e38 » sob kwie 16, 2011 21:24

Disem, jest specjalna procedura do testowania Vanosa, odpalasz procedurę i komp sam dokonuje weryfikacji, podnosi obroty, przestawia wałki itp, na koniec testu masz opis, czy wszystko ok, czy nie.

kons6
Posty: 246
Rejestracja: pn sty 11, 2010 20:13
Lokalizacja: poz

Re: vanos

Post autor: kons6 » ndz kwie 17, 2011 08:22

piotr e38 pisze:Widzę, że jesteś z Poznania, będę w Poznaniu najprawdopodobniej 23.04 u Maleckisa po odbiór swojego auta, mogę wziąć ze sobą laptopa i sprawdzić Vanosa u Ciebie, jeśli reflektujesz :mrgreen:
bardzo chętnie skorzystałbym z pomocy, ale:
- 23 to raczej święconka niż warsztat ;)
- nie wiem czy odbuduję przez tydzień wczoraj uszkodzoną chłodnicę oleju :sad:

mrbeem
Posty: 222
Rejestracja: sob paź 24, 2009 02:16
Auto: E36 M3, E61 530D
Lokalizacja: Dębica

Re: vanos

Post autor: mrbeem » czw kwie 21, 2011 01:53

Lato pisze:Witam,
jestem nowy na forum ale jako gość śledzę tutaj kilka wątków. Postanowiłem więc się zarejestrować i dorzucić kilka uwag od siebie.
Vanos w s50 pracuje w sposób płynny. Vanosy w M50 i M52 pracują 0-1, być może TU miały płynną pracę. Vanos w M3 jest o tyle fajnie sprawdzić bo są zadane wartości i wartości rzeczywiste. Jak jest coś źle poskładane to będą czary mary :)
Najprawdopodobniej do końca przyszłego tygodnie będę mógł sprawdzić czy będę mógł zaproponować regenerację Vanosa do s50b32 użytkownikom, którzy mają problemy z obrotami, klekotaniem etc. Fajnie byłoby gdyby nie tylko USA i UK potrafiła zrobić taką regenerację :P :twisted:
Mam nadzieje ze to rozgryziesz. Tylko przestudiuj dobrze. Wiem ze goscie w USA i UK jak regeneruja vanosy to wymieniaja nie tylko uszczelki gumowe na vitonowe ale tez wszystkie uszczelniacze wewnatrz vanosa (te talerzyki) i zmniejszaja jakos maszynowo tolerancje luzu biegow w vanosie. Sztuka wlozenia vanosa polega tylko na tym by znaki na wlakach rozrzadu, kolach lancucha i na wale korbowym sie pokrywaly ze soba. Ci ktorzy sciagali pokrywe pewnie widze OCB. Trzeba to robic za kazdym razem gdy sie wyjmuje i wklada spowrotem vanosa, bo on przy gaszeniu silnika wychyla o kilka stopni walek wydechowy zeby ulatwic rozruch. Jak zdaze na sierpien to sie pojawie moja M3 w Toruniu na zlocie, prawdopodobnie razem z uzytkownikiem Adzik ktory tez ma vanosa zrobionego przez Mr Vanos. Ja teraz jeszcze ostanio wymenilem u siebie visco i teraz przy cieplym silniku jak otworze przepustnice zagladajac pod maske to jest taki wiatr ze leb mi chce uwrac. Na wolnych obrotach slychac doslownie TYLKO wtryskiwacze :)

Lato
Posty: 125
Rejestracja: wt kwie 12, 2011 22:57
Lokalizacja: Krk

Re: vanos

Post autor: Lato » ndz maja 01, 2011 12:07

Naprawa Vanosa możliwa w PL :) Moje objawy przed naprawą: lekkie grzechotanie oraz gubienie wolnych obrotów gdy olej osiągał temp. >95C. Po regeneracji cisza a obroty stabilne nawet przy temp. oleju 110C :) Jeśli są zainteresowani proszę na priv.
BMW to nie magia, to samochód. BMW serii M to Magia :)

mrbeem
Posty: 222
Rejestracja: sob paź 24, 2009 02:16
Auto: E36 M3, E61 530D
Lokalizacja: Dębica

Re: vanos

Post autor: mrbeem » ndz maja 01, 2011 12:44

Co masz na mysli mowiac "gubienie wolnych obrotow"?? Jakie objawy dokladnie??

Lato
Posty: 125
Rejestracja: wt kwie 12, 2011 22:57
Lokalizacja: Krk

Re: vanos

Post autor: Lato » ndz maja 01, 2011 13:27

silnik zaczyna pracować nierówno, trzesie się. Kilka z takimi samymi objawami widziałem więc zakładam, że przy zużytym vanosie to standard :)
BMW to nie magia, to samochód. BMW serii M to Magia :)

mrbeem
Posty: 222
Rejestracja: sob paź 24, 2009 02:16
Auto: E36 M3, E61 530D
Lokalizacja: Dębica

Re: vanos

Post autor: mrbeem » ndz maja 01, 2011 18:06

Ale czy obroty faluja na zegarze czy wskazowka stoi w miejscu a po silniku tylko slychac ze nierowno pracuje? I czy silnik sie trzesie caly czas czy tylko co jakis czas nim zatrzesie??

Lato
Posty: 125
Rejestracja: wt kwie 12, 2011 22:57
Lokalizacja: Krk

Re: vanos

Post autor: Lato » ndz maja 01, 2011 18:58

cały silnik trzęsie, po obrotomierzu raczej nie było widać. Wynikało to z faktu przestawiania się wałka na wolnych obrotach pomimo tego, że nie powinno mieć to miejsca.
BMW to nie magia, to samochód. BMW serii M to Magia :)

mrbeem
Posty: 222
Rejestracja: sob paź 24, 2009 02:16
Auto: E36 M3, E61 530D
Lokalizacja: Dębica

Re: vanos

Post autor: mrbeem » ndz maja 01, 2011 19:13

Ja sie od dluzszego czasu zmagam z trzesieniem ale nie takim zeby sie silnik caly ruszal tylko co jakis czas mam takie "pop" cichutkie z wydechu i jak siedze w aucie to czuje takie pojedyncze zatrzesienia w siedzeniu co kilka sekund jakby ktos mi gumowym mlotkiem uderzal w wydech lub podwozie leciutko. Silnik sie nie trzesie, tzn jak poloze na nim szklanke wody np. to nie widac po wodze zeby wibrowala jakos. Mialem vanosa robionego i nic nie pomoglo. To co ty zaobserwowales to jest nieustanne trzesienie sie silnika przy wysokiej temp. oleju tak np wibracje jak nie pali na wszystkie gary albo jakby lapal lewe powietrze czy chodzi ci o pojedyncze jakby potrzasniecia nie widoczne po silniku gdy na niego patrzysz ale wyczuwalne jak siedzisz w aucie??

Lato
Posty: 125
Rejestracja: wt kwie 12, 2011 22:57
Lokalizacja: Krk

Re: vanos

Post autor: Lato » pn maja 02, 2011 22:19

raczej jakby nie palił na jeden cylinder. Jeśli chcesz dokładnie usłyszeć o co mo chodzi wypnij jedną wtyczke od vanosa :)
Takie pyrkanie miałem u siebie po założeniu nowych świec NGK w 328. Wymieniłem to g... na NGK Irydium i było malina. U mnie w M3 świece nie są pierwszej młodości i też mam odczuwalne lekkie wibracje ale jeszcze nie pyrka (świece irydowe bmw, może takie mają być w oryginale do M3 - nie orientowałem się :P ).
Jutro dokładnie sprawdzę czy vanos jest cichy na BTD w Kielcach. Napewno teraz temp. oleju nie wpływa na pracę silnika, a to już duży sukces :)
BMW to nie magia, to samochód. BMW serii M to Magia :)

ODPOWIEDZ