/// M3 e46 by Tomcio ///

Awatar użytkownika
Tomcio
Posty: 442
Rejestracja: czw lip 09, 2009 22:58
Auto: M3 e92 Competition
Lokalizacja: Śląsk

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: Tomcio » pn lut 21, 2011 21:51

Zgodnie z planem kolejne zmiany miały dotyczyć Car Audio, i tak też się stało.

Na początek kupiłem jednostkę sterującą.
Oryginalnie moja emka nie miała nawigacji a chciałem ją mieć więc zdecydowałem się na kombajn 2-din, który zakupiłem od naszego kolegi PAKO.

Jest to radio 2-din dedykowane do M3 e46 ma ekran dotykowy, cd-mp3, nawigację, dvd, telewizję, obsługę telefonu itp.

Największą zaletą tej stacji jest to że montaż odbywa się bez jakichkolwiek przeróbek i wszystko działa łącznie obsługa z kierownicy.

Obrazek

Na tylną półkę powędrował dwudrożny zestaw Infinity Reference dla podtrzymania głównie tonów wysokich i średnich bo o bas zadba zestaw z bagażnika ;)

Obrazek

W bagażniku zastosowałem model sprawdzonej już przeze mnie zabudowy z mojej starej 325 e36 z którą zdobyłem wicemistrzostwo Polski.
Łatwiej mi było wszystko dociąć i dopasować bo wiedziałem już co i jak ale wierzcie mi, że jest to naprawdę sporo roboty żeby taką zabudowę dobrze zrobić.

Poprzednią zabudowę zrobiłem na głośnikach Sony tym razem wybór padł na markę Infinity.
Zastosowałem dwa subwoofery 30cm 1200W każdy, które zasila solidny monoblock firmy FLY.

Przed zmianami adaptacyjnymi:
Obrazek

Do zasilania przednich drzwi i słupków posłużył dwudrożny produkt izraelskiej firmy Morel.
Kto jest audiofilem to wie co to za głośniki ;)
Na razie zasilany tylko przez jednostkę sterującą ale docelowo także przez wzmocnienie.

W trakcie prac:
Obrazek

Obrazek

Wszystko zostało połączone wysokiej jakości kablami.

Cały samochód został wcześniej znakomicie wytłumiony (nie przeze mnie).
Drzwi od środka zostały pokryte specjalnymi matami marki Dynomat a tapicerka drzwi od wewnątrz zoastała pokryta specjalnymi środkami chemicznymi stosowanymi w akustyce.

Tak to wygląda:
Obrazek

Obrazek

I kilka zdjęć podczas prac:

Najpierw mały demontaż...
Obrazek

A później już nieco większy:
Obrazek

Z bagażnika zdemontowałem zmieniarkę, skrzynkę od telefonu, ramki montażowe, tapicerkę boczną i z podłogi. Wszystko to trochę ważyło.
W ten sposób ubyło kilka kilogramów.
W ogólnym bilansie w bagażniku przybyło maxymalnie 15kg.

Kolejne demontaże:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przymiarki i "produkcja" zabudowy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pracy naprawdę było sporo ale najważniejsze, że efekt końcowy był miły dla ucha i oka ;)

Zgodnie z założeniem projektu "Black&White" niektóre elementy już widać w tych kolorach, ale o tym później.

Na razie efekty końcowe car Audio:

Jednostka centralna:
Obrazek

Tylna półka:
Obrazek

Głośniki przód:
Obrazek

Zabudowa bagażnika:
Obrazek

Jeżeli chodzi o Car Audio to tyle.
Następny wpis dotyczyć będzie zmiany wnętrza na Black & White.

Awatar użytkownika
djset
Posty: 582
Rejestracja: czw cze 11, 2009 12:32
Lokalizacja: łódzkie / śląskie

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: djset » pn lut 21, 2011 23:50

A co z kurtyną w przednim słupku? Odłączyłeś?

Awatar użytkownika
jackson
Posty: 361
Rejestracja: czw lis 15, 2007 00:56
Auto: M3 E92
Lokalizacja: Radom

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: jackson » wt lut 22, 2011 12:14

djset pisze:A co z kurtyną w przednim słupku? Odłączyłeś?
Chyba nie ma potrzeby odłączać, kurtyna i tak bokiem wyskakuje.
ZJAR

Awatar użytkownika
--==maly==----
Posty: 2508
Rejestracja: śr sie 06, 2008 09:21
Auto: M3 F80 17"
Lokalizacja: Warszawa

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: --==maly==---- » wt lut 22, 2011 12:47

Dokładnie słupek odpadnie tak samo jak oryginalny.

Awatar użytkownika
Tomcio
Posty: 442
Rejestracja: czw lip 09, 2009 22:58
Auto: M3 e92 Competition
Lokalizacja: Śląsk

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: Tomcio » wt lut 22, 2011 16:14

Co do kurtyn też się zastanawiałem ale nic nie odłączałem. Więc nie wiem czy jest ok, ale jak piszą koledzy powinno tak zostać.

Awatar użytkownika
djset
Posty: 582
Rejestracja: czw cze 11, 2009 12:32
Lokalizacja: łódzkie / śląskie

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: djset » wt lut 22, 2011 17:14

najwyżej po najechaniu w głęboką dziurę i przy odpaleniu poduszki pasażer dostanie słupkiem :D

Awatar użytkownika
Tomcio
Posty: 442
Rejestracja: czw lip 09, 2009 22:58
Auto: M3 e92 Competition
Lokalizacja: Śląsk

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: Tomcio » wt lut 22, 2011 17:38

Słupkiem tam h.. bo sam słupek jest dosyć lekki, ale zamontowany głośnik już troszkę waży :)

Awatar użytkownika
Tomcio
Posty: 442
Rejestracja: czw lip 09, 2009 22:58
Auto: M3 e92 Competition
Lokalizacja: Śląsk

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: Tomcio » śr lut 23, 2011 22:54

Ostatnią większą modyfikacją była zmiana tapicerki.
W samochodach podobają mi się jasne tapicerki, a nie ciemne (kwestia gustu).
Oryginalnie miałem fotele z boczkami z czarnej skóry a środki z alcantary.
Już przy zakupie samochodu wiedziałem, że tapicerkę będę zmieniał na jaśniejsze kolory.

Ze względu na to że oryginalna tapicerka była w bardzo dobrym stanie i jest to rzadki model obić to postanowiłem że ją w całości zachowam. Tapicer wszystko ładnie zdjął i zapakował do pudła, w każdej chwili ewentualny przyszły właściciel będzie mógł wrócić do oryginału. Ja zostaje przy jasnym wnętrzu bo w aucie jest zdecydowanie przyjemniej, i ten zapach świeżej, nowej skóry.... bezcenny ;)

Przy okazji przygotowywania auta pod car audio, zawiozłem fotele, boczki, kierownicę i resztę do obszycia biało czarną skórą. Model skóry, którą zastosowaliśmy to skóra stosowana w nowych modelach Bmw. (Nie jest śliska i ma wyraźniejszą fakturę).

Wymontowałem także wszystkie plastiki, listwy, uchwyty itp. które pokryłem, i tu ciekawostka Białym Carbonem :) w technologii hydrografiki.
Ciekawostka dlatego, bo gość który to wykonywał spotkał się z takim pomysłem po raz pierwszy i miał z tym trochę kłopotów, ale po kilku próbach efekt końcowy wyszedł taki jak zaplanowaliśmy. Na zdjęciach tego nie widać a efekt jest naprawdę ciekawy.

I tak od początku:

"stare" fotele w drodze do tapicera:
Obrazek

przygotowane elementy do carbonowania:
Obrazek

Przy okazji założyłem ringi CCFL:
Obrazek

Oraz przymiarka ciemnych lamp:
Obrazek
Na razie zostawiłem ciemne, ale raczej wrócę do czerwonych.

I tak po długim oczekiwaniu przyjechały upragnione fotele w nowych szatach:

Obrazek

Obrazek

Boczki:
Obrazek

Tylna kanapa, elementy bagażnika:
Obrazek

Kierownica:
Obrazek
Kierownicę obszyłem "na grubo" tzn. jest grubsza od seryjnej i rewelacyjnie leży teraz w rękach.

Elementy w Białym Carbonie:
Obrazek

Obrazek

A z tym elementem było najwięcej zabawy:)
Obrazek

Powolne kompletowanie wnętrza, kierownica, boczek, podłokietnik, mieszki. Dodatkowo założyłem biało czarne znaczki carbonowe.
Obrazek

Ostrożne wkładanie fotela:
Obrazek

Efekty końcowe:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zmieniłem jeszcze przednie kierunki:
Obrazek

To by było na tyle.

Projekt ma być opisany w nadchodzącym wydaniu Bmw Trends, wtedy też wrzucę więcej lepszych zdjęć zrobionych przez fotografa.

Camil
Posty: 1179
Rejestracja: wt lip 08, 2008 13:32
Auto: e36s54
Lokalizacja: Torun
Kontakt:

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: Camil » śr lut 23, 2011 23:32

Generalnie powiem Ci, ze robisz wszystko fajnie, porzadnie i dobrze, ze Ci pasi i dziala.
Wypowiadajac sie juz z kolei za siebie to mowie od razu, ze nie wsiadlbym do tej krowki :wink:
Nie zrazaj sie do mnie :-P :-P
AAA poza srodkiem auto mi sie podoba, gdyby miala v8 lub jakeis starsze r6 to by szalal za taka...jako ktoras z kolei :-) (tak wiele pieknych aut na swiecie)

Awatar użytkownika
kostek_ja
Posty: 2623
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 02:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: kostek_ja » czw lut 24, 2011 00:20

Mi się podoba to że samochód jest robiony porządnie i to że jest mocno nietypowy. Ja szczerzę M3 widzę inaczej, ale do tego mam swój samochód :-)

I tak wszystko ładnie, pięknie, tylko nie do tego koloru karoserii. Przynajmniej moim zdaniem.

Dino444
Posty: 1343
Rejestracja: sob maja 26, 2007 13:04
Lokalizacja: Bedford
Kontakt:

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: Dino444 » czw lut 24, 2011 01:15

Ja dokladnie jak wyrzej wielki plus za jakosc wykonywanych prac!! Niestety tak jak boczki wygladaja ok tak jesli zajzy sie do wnetrza to oczolplasu mozna dostac :wink: za wiele tych bialo czarnych dupereli byc moze efekt bylby nieco lapszy gdybys fotele obszyl w odwrotnej kolorystyce bo teraz to nawet bedzie ciezko o nie dbac i w czystosci utrzymywac. Ale najwazniejsze ze sie tobie podoba i ze do starego stylu bedzie mogl powrocic potencjalny przyszly nabywca.
BMW ///M POWER M3 E36--->M5 E34--->??

schumi
Posty: 149
Rejestracja: sob gru 15, 2007 16:41
Lokalizacja: slask

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: schumi » czw lut 24, 2011 11:57

Szkoda ze typ skory zostal zmieniony na zwykly BMW a nie pozostal z modeli M3.Zwykla moze nie jest tak delikatna ale w zimnie to tylek ma odpasc.Co do projektu to o gustach sie nie dyskutuje wiec bez komentarza a co do jakosci to ok.

Beny
Posty: 82
Rejestracja: pn sie 06, 2007 15:13
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: Beny » czw lut 24, 2011 13:13

koniecznie wroc do czerwonych lamp ;)

reszta to kwestia gustu, odważnie zrobiony środek, najważniejsze że Tobie sie podoba :-P

Awatar użytkownika
Tomcio
Posty: 442
Rejestracja: czw lip 09, 2009 22:58
Auto: M3 e92 Competition
Lokalizacja: Śląsk

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: Tomcio » czw lut 24, 2011 13:23

Projekt wnętrza z założenia miał być odważny i nietypowy, połączeniem sportu z luksusem ;)
Chciałem jasne wnętrze więc o odwracaniu kolorów nie było mowy, przykładaliśmy różne konfiguracje i ta mi się spodobała najbardziej.
Myślałem o kolorze niebieskim z beżem, o samym beżu, czarnym z szarym, itp. ale przy każdym kolorze byliby zwolennicy i przeciwnicy.
Kolor biało-czarny jest najbardziej uniwersalny, Kostek myślę że pasuje także do niebieskiego nadwozia, a i po ewentualnym oklejeniu auta na biało czy czarno nadal będzie to uniwersalne wnętrze pasowało ;)

Na zdjęciach elementy białe wychodzą bardzo kontrastowo w rzeczywistości jest znacznie bardziej stonowane i wszystko do siebie pasuje. (na zdjęciach nie widać faktury carbonu i następuje rozbłysk białego koloru) Mam nadzieje że spotkamy się w końcu na jakimś emtraku wtedy zobaczycie to na żywo.

Jeżeli chodzi o utrzymanie czystości, nie ma obawy można wsiadać i jeździć. Skóra została zakonserwowana przed zabrudzeniami. Mam już jakieś tam doświadczenie w utrzymaniu czystości jasnej tapicerki bo miałem już podobną w e36 tylko tam był beż z niebieskim
tutaj link:
http://club.autofun.blesk.cz/Tomek-Bmw/bmw-325.html
i wtedy dawałem radę więc teraz też myślę że sobie poradzę. Fakt że za dużo jeszcze nie pojeździłem bo zimą emka stoi w garażu ale ostatecznie prowadzę ręczną myjnie więc mam gdzie o to dbać :)

Awatar użytkownika
--==maly==----
Posty: 2508
Rejestracja: śr sie 06, 2008 09:21
Auto: M3 F80 17"
Lokalizacja: Warszawa

Re: /// M3 e46 by Tomcio ///

Post autor: --==maly==---- » czw lut 24, 2011 19:09

Mi się środek podoba. Twoje auto jest robione na zasadzie show caru i tu taka tapicerka pasuje. Nie chciał bym tylko czyścić co chwilę białej kierownicy.
Lampy zdecydowanie oryginały bym zostawił.

Zablokowany